7 grudnia – dzień Świętego Ambrożego, patrona pszczelarzy

Dziś, 7 grudnia, pszczelarze obchodzą święto Świętego Ambrożego – patrona pszczelarzy.

Tego dnia odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy na Jasną Górę.

Ambroży urodził się około 340 r. w Trewirze. Był trzecim dzieckiem w rodzinie. Legenda głosi, że po narodzeniu Ambrożego, ku przerażeniu matki, rój pszczół osiadł na ustach niemowlęcia. Wówczas ojciec kazał poczekać, aż rój sam się poderwie i odleci. Uznał, że „Jeśli niemowlę żyć będzie, to będzie kimś wielkim!”. Wróżono, że Ambroży będzie wielkim mówcą.

Ambroży po ukończeniu nauki (gramatyki i wymowy oraz prawa) założył własną szkołę. Następnie został mianowany przez cesarza namiestnikiem prowincji Ligurii-Emilii ze stolicą w Mediolanie. Po uporządkowaniu prowincji i doprowadzeniu do ładu finansów, został wybrany biskupem Mediolanu.

Dnia 30 listopada 373 r. Ambroży przyjął chrzest i wszystkie święcenia, a 7 grudnia został konsekrowany na biskupa. Rozdał ubogim cały swój majątek. Był znany z porywających przemówień, a wśród kapłanów uznawany był za najpiękniejszy wzór dobrego pasterza. Dał się poznać jako pasterz wrażliwy na krzywdę ludzką, a także cieszył się wielkim autorytetem.

Święty Ambroży przedstawiany jest często w stroju biskupim z infułą i pastorałem, a jego atrybutami są m.in. księga, krzyż, model kościoła, a zwłaszcza ul ze słomy.

To że został patronem pszczelarzy zapewne wiąże się z legendą o jego narodzinach i pszczołach, a także z tym iż w swoich kazaniach przytaczał przykłady z życia pszczelej rodziny.

Dziś, tak jak przed laty, pszczelarze powierzając się Jego opiece często umieszczają w przydomowych pasiekach figury św. Ambrożego.

Przysłowia związane ze świętym Ambrożym:

Na święty Ambroży poprawią się mrozy.

Święty Ambroży zimy przysporzy.

Ambroży w grudniu uprawia ugory.