Zmarł Pan Józef Różański

Polski Związek Pszczelarski otrzymał wiadomość o śmierci Pana Józefa Różańskiego.

Józef Różański zmarł dnia 16 marca 2022 r. w wieku 90 lat. Był on wspaniałym społecznikiem, pełnym ciepła i życzliwości człowiekiem, a dla wielu nauczycielem. Pełnił funkcję radnego w Nowym Targu. Był również posłem na sejm VII i VIII kadencji (1976-1985).

Józef Różański w swojej „Pasiece pod Lasem” kolekcjonował stare ule zabytkowe i stary sprzęt pszczelarski zebrany z całego Podhala. Utworzył mały „Skansen Pszczelarski Podhala”. Najstarsze eksponaty liczą ponad 170 lat. W pasiece urządził „Galerię św. Ambrożego” – patrona pszczelarzy. To wspaniała kolekcja rzeźb, obrazów i innych prac plastycznych wykonanych w różnych formach i technikach przez artystów ludowych, amatorów i dzieci. W swojej pasiece Józef Różański gościł wiele grup pszczelarskich z kraju i zagranicy. Przez wiele lat organizował „Majówkę” w „Pasiece Pod Lasem”.

Za swój wkład w życie Związku Józef Różański odznaczony został Złotą Odznaką PZP, Medalem ks. dr Jana Dzierżona, a także Statuetką ks. dr Jana Dzierżona. Otrzymał również tytuł Honorowego Członka Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Józef Różański przez wiele lat udzielał się mocno w trakcie Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pszczelarzy na Jasną Górę, gdzie w stroju góralskim, w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, przed Cudownym Obrazem, pełnił funkcję lektora.

Uroczystość pogrzebowa Józefa Różańskiego rozpocznie się 19 marca br. o godzinie 11:00. Msza święta zostanie odprawiona w Kościele Św. Anny na cmentarzu w Nowym Targu, a po mszy żałobnej zmarły zostanie odprowadzony na miejsce spoczynku.

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom składamy wyrazy współczucia.