Dzień Świętego Ambrożego – patrona pszczelarzy

Co roku w dniu 7 grudnia, Świętego Ambrożego, pszczelarze obchodzą święto swojego patrona. Co roku przybywają na Jasną Górę , by wziąć udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pszczelarzy.

Ambroży był arcybiskupem Mediolanu. Kiedy był niemowlęciem, na jego twarzy osiadł rój pszczół. Ojciec kazał poczekać, aż rój sam odleci. Uznał, że „Jeśli niemowlę żyć będzie, to będzie kimś wielkim!”. Wróżono, że Ambroży będzie wielkim mówcą. Tak też się stało. Kiedy Ambroży był młodzieńcem został mianowany przez cesarza namiestnikiem prowincji Ligurii-Emilii ze stolicą w Mediolanie. Uporządkował ją, doprowadził do ładu finanse, a następnie został wybrany biskupem Mediolanu.

Dnia 30 listopada 373 r. Ambroży przyjął chrzest i wszystkie święcenia, a 7 grudnia został konsekrowany na biskupa. Rozdał ubogim cały swój majątek. Był znany z porywających przemówień, a wśród kapłanów uznawany był za najpiękniejszy wzór dobrego pasterza. Cieszył się wielkim autorytetem.

Święty Ambroży przedstawiany jest często w stroju biskupim z infułą i pastorałem, a jego atrybutami są m.in. księga, krzyż, model kościoła, a zwłaszcza ul ze słomy. Zapewne legenda o Ambrożym w wieku niemowlęcym i pszczołach wpłynęła na to, że został patronem pszczelarzy, a także to, że w swoich kazaniach przytaczał przykłady z życia pszczelej rodziny.

Pszczelarze powierzają się Jego opiece i często umieszczają w przydomowych pasiekach figury św. Ambrożego, a także modlitwę.

MODLITWA DO ŚW. AMBROŻEGO

Święty Ambroży, naucz mnie jak mam odkrywać bogactwo Jezusa Chrystusa. Pragnę, jak Ty codziennie zgłębiać Jego tajemnicę. Módl się za mną grzesznikiem do Pana, bym otworzył serce na Jego uzdrawiającą łaskę. Chciałbym jak ty gorliwie i z entuzjazmem świadczyć o Jezusie i przepowiadać Jego Ewangelię. Twoje żarliwe i piękne kazania przyczyniły się nawrócenia św. Augustyna. Wypraszaj i mnie łaskę, bym przez dobre i ofiarne życie pociągał innych do Chrystusa! Amen.