APIKAND – ciasta i syropy dla pszczół. Proste i łatwo dostępne rozwiązanie wielu problemów!

W ostatnich latach obserwujemy coraz poważniejsze anomalie pogodowe. Cała flora i fauna, a wśród niej także pszczoły są narażone na zmienność warunków, w jakich przychodzi im się rozwijać. Te nagłe przejścia z dni ciepłych i słonecznych do nocnych mrozów, a także przedłużające się jesienie generują stres oraz prowadzą do zachowań owadów niebezpiecznych dla nich samych.


Jedno ciasto – wiele korzyści

Jednym z narzędzi pomocnych przy wspomaganiu kondycji pszczół w takich trudnych warunkach jest ciasto. Można je podawać, zależnie od potrzeb, właściwie w dowolnym okresie roku. Obecność pokarmu stałego o dostosowanej do sytuacji kompozycji pozwala rodzinom pszczelim przezwyciężyć przeciwności losu. Pszczelarz zaś zyskuje satysfakcję z posiadania silnych, witalnych rodzin pszczelich.

Jednym z ciast o szczególnie korzystnych właściwościach dla pszczół, jest Apikand – pokarm dostępny w ofercie firmy Łysoń w kilku wariantach – zależnie od aktualnych potrzeb. Przydaje się na przykład wtedy, gdy rodzina pszczela jest zdrowa i została prawidłowo zazimowana lecz przedłużające się przedwiośnie sprawia, że zapasy pożywienia w ulach są na wyczerpaniu. W takiej sytuacji podanie porcji tego ciasta jest doskonałym rozwiązaniem problemu. Produkt ma odpowiednią konsystencję, która sprawia, że nie spływa po ramkach i nie zalewa owadów. Produkt dostępny jest w już gotowych do użycia płaskich opakowaniach o wadze 1 kg, które można umieszczać pod powałką.

Jak podawać ciasto pszczołom?

Aplikacja pokarmu jest bardzo szybka i wygodna. Nie należy przejmować się, jeśli konsystencja ciasta wydaje się zbyt twarda – pszczoły sobie poradzą. W spodniej stronie opakowania wystarczy naciąć niewielki otwór, przez który owady będą wchodzić do środka i systematycznie przenosić jego zawartość do gniazda. Przy okazji w foliowej torbie osadzać się będzie wilgoć w formie kropli wody, którą pszczoły będą mogły zagospodarować. To bardzo ważna właściwość produktu. Już w kwietniu, a także w maju owady produkują znaczne ilości mleczka do karmienia larw. Brak możliwości zgromadzenia wody na zewnątrz ula spowodowany zimną, deszczową aurą, wywołuje czasem chorobę majową. Dostępność wody w ulu eliminuje zupełnie ryzyko jej wystąpienia.

Aplikacja Apikandu bywa także dobrym pomysłem wcześniej, już w ostatnich tygodniach zimy. Jeżeli istnieją podejrzenia, że czerwienie jesienne mogło się przeciągać lub nie jesteśmy pewni, czy zadaliśmy owadom wystarczającą dawkę paszy zimowej, to aplikacja ciasta ma sens jako opcja ratunkowa. Jedna lub dwie porcje mogą stanowić różnicę między przeżyciem a zagładą rodziny pszczelej. Apikand nadaje się także do karmienia odkładów pszczelich. Jest pokarmem stałym, w dodatku zamkniętym w foliowym opakowaniu. W trakcie jego aplikacji nie dochodzi więc do rozlewania czy rozsypywania paszy po pasieczysku. Dzięki temu dokarmiając owady nie prowokujemy rabunków. Położenie ciasta bezpośrednio na ramkach sprawi, że będzie ono dostępne i chętnie pobierane przez pszczoły.

Jaki jest skład ciasta Apikand?

Ciasto Apikand jest w 100% inwertowanym pokarmem. Na jego kompozycję składają się cukry, które pszczoły mogą trawić. W swym składzie zawiera 40% fruktozy, 54% dekstrozy, 2% maltozy oraz 3% triozy. Produkt nie wysycha, nie twardnieje w ulu. Jest błyskawicznie pobierany przez pszczoły

Syrop Apikand – czym jest i kiedy go podawać?

Gdy minie zima, rozpoczyna się wyścig z czasem o przygotowanie rodzin pszczelich do wykorzystania pierwszych pożytków towarowych. Część działań zmierzających do tego celu pszczelarze wykonywali jeszcze w poprzednim roku, jednak po głównym oblocie wiosennym znów mają duży wpływ na to, w jakim tempie przebiegał będzie rozwój owadów. Jednym z pomocnych instrumentów, które mogą wspomóc ten proces, jest Apikand syrop zbożowy.

Aplikacja niewielkich porcji tego produktu widocznie pobudza pszczoły do rozwoju wiosennego, budowy odpowiedniej liczebności i struktury do zgromadzenia znacznych ilości miodu. To także produkt, po jaki sięgać można w warunkach wystąpienia luk w taśmie pożytkowej lub w okresie długotrwałych załamań pogody uniemożliwiających pszczołom odbywanie lotów po wziątek. Kolejnym produktem jest syrop Apikand Premium. To rozwiązanie, po które można sięgać właśnie wiosną. Produkt ma postać gotowego syropu do zakarmiania pszczół. Posiada optymalną do tego celu recepturę. W swym składzie zawiera 40% fruktozy oraz po 30% glukozy i sacharozy. Mając na uwadze, że pszczoły rozłożą ostatni z cukrów na cukry proste, które już zawiera ten produkt, w pożywieniu, z którego korzystać będą w okresie zimy i wczesnej wiosny znajdować będą się wyłącznie dwa doskonale przyswajalne przez nie cukry – fruktoza i glukoza. One właśnie potrzebne są owadom, gdyż pszczoły są w stanie przemienić je na czystą energię.

Niezależnie od tego czy wybierzecie syrop czy ciasto – wszystkie produkty Apikand to potężna dawka energii stymulująca rozwój każdej rodziny. Produkty tej linii posiadają rekomendację PZP, co dowodzi ich wysokiej jakości użytkowej.


https://lyson.com.pl/module/iqitsearch/searchiqit?s=apikand