Ciasto najlepszym rozwiązaniem dla wiosennego podkarmiania

Dlaczego ciasto jest najlepszym rozwiązaniem dla wiosennego podkarmiania? Jak wykorzystujemy ciasto przy wychowie matek i odkładów?

Wiosna to czas, kiedy pszczoły po zimowym wytchnieniu wracają do życia. Niestety, zapasy pokarmu zgromadzone jesienią mogą się wyczerpać, a pogoda w tym okresie bywa kapryśna, co utrudnia im samodzielne zdobywanie pożywienia. W tym właśnie momencie, kluczowe staje się podkarmianie pszczół, aby zapewnić im niezbędną energię do rozwoju i wzrostu rodziny.

Dlaczego na wiosnę ciasto jest lepsze od syropu?

Podczas wiosennego podkarmiania pszczół zdecydowanie lepszym wyborem niż syrop jest ciasto. Dlaczego?

•             Ciasto nie wychładza gniazda, co jest niezwykle ważne w zmiennych, wiosennych temperaturach. Syrop natomiast. po wlaniu do podkarmiaczek szybko stygnie, obniżając temperaturę w ulu i utrudniając pszczołom jego pobieranie.

•             Ciasto umieszczone na górnych beleczkach ramek lub w specjalnych podkarmiaczkach, jest łatwo dostępne dla pszczół, niezależnie od pogody. Syrop w podkarmiaczkach gniazdowych czy powałowych, może zamarznąć przy silnych mrozach, co uniemożliwi pszczołom jego pobranie.

•             Ciasto można łatwo podzielić na porcje odpowiednie do siły rodziny pszczelej. W przypadku syropu, konieczne jest częstsze podawanie mniejszych dawek, co wymaga więcej pracy i czasu.

•             Ciasto nie powoduje rabunków, co jest częstym problemem przy podkarmianiu pszczół syropem.`

Wykorzystanie ciasta przy wychowie matek i odkładów

Planując wychów matek we własnej pasiece, konieczne jest prawidłowe przygotowanie rodziny wychowującej już przed zimowlą oraz zaraz po pierwszym oblocie pszczół. Rodzina musi być zdrowa, silna i w dobrej kondycji. Niezbędne będzie jej prawidłowe poprowadzenie, aby uzyskać najwartościowsze pszczoły karmicielki dla przyszłych matek. Warto więc od wiosny pobudzać taką rodzinę przez podawanie ciasta. Najbardziej naturalnym pokarmem białkowym i cukrowym dla pszczół jest ciasto miodowo-cukrowo-pyłkowe Apikand, najlepiej o zwiększonej zawartości pyłku. Zwykle do pobudzania rodzin wykorzystuje się do 4 kg takiego ciasta podawanego kolejno w kilogramowych porcjach, po wykorzystaniu poprzedniej porcji przez pszczoły.  Ciasta wykorzystywane są również do zaopatrywania ulików weselnych i klateczek do transportu matek. Po wykonaniu odkładów konieczne jest ich zaopatrzenie w pokarm cukrowy.

Część zapasu pszczoły mają w plastrach służących do stworzenia tego odkładu, ale czerw może go spożytkować bardzo szybko. Jeżeli odkłady będą wykonywane dość wcześnie np. w czerwcu, to warunki pożytkowe w okolicy i nadchodzący pożytek lipowy może być wystarczający do rozwoju nowych rodzin. Przy późniejszych okładach, samodzielne zaopatrzenie się w pokarm przez pszczoły lotne jest utrudniony (częste przerwy w pożytku) i konieczne jest podkarmianie ich, aby zapewnić harmonijne dochodzenie do siły.

Do podkarmiania odkładów można wykorzystać syrop cukrowy, ale wymaga to zaopatrzenia ich w podkarmiaczki i częste jego podawanie. Istnieje także niebezpieczeństwo, że najsłabsze z odkładów zostaną wyrabowane z zapasów. Wykorzystanie ciasta zmniejsza pracochłonność przygotowania pokarmu, pozwala uniknąć rabunków i można także ograniczyć liczbę wizyt na pasieczysku. Ciasto można podawać bezpośrednio na górne beleczki ramek lub wykorzystać odpowiednie podkarmiaczki. Z reguły jednorazowo podaje się od 0,5 do 1,5 kg ciasta.  Przy większych porcjach trzeba je umieścić np. w opakowaniu foliowym z rozcięciem (aby pszczoły miały dostęp). W przeciwnym razie ciasto może wysychać i być usuwane z gniazda. Regularnie starajmy się kontrolować zużycie ciasta i uzupełniać zapasy w miarę potrzeby.

Wiosenne podkarmianie pszczół ciastem jest bezpiecznym, efektywnym i wygodnym sposobem na zapewnienie im niezbędnej energii do rozwoju.

Ciasto jest lepszym wyborem niż syrop, ponieważ nie wychładza gniazda, jest łatwo dostępne dla pszczół i można je łatwo dozować. Ciasto stanowi idealny pokarm dla pszczół w różnych sytuacjach, w tym w czasie pobudzania wiosennego, wychowu matek i tworzenia odkładów.

tekst i zdjęcia: Firma Łysoń

przejdź na stronę sklepu.