20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół

Pszczoły są ważne dla przyrody i dla każdego z nas. Zbierając pyłek i nektar, który stanowi ich pożywienie, jednocześnie „świadczą” jedną z najważniejszych usług ekosystemowych. Odpowiadają za zapylanie wielu gatunków roślin – między innymi tych, które są pożywieniem zarówno dla nas, jak i dla wielu innych gatunków zwierząt. Zapylają też rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych. Jedną z nich jest na przykład bawełna – a to oznacza, że dzięki pszczołom możemy nosić jeansy czy bawełniane koszulki.Dobrą okazją do upowszechniania tej wiedzy powinny być imprezy organizowane z okazji Światowego Dnia Pszczół, który obchodzony jest 20 maja.

Światowy Dzień Pszczół to także okazja do ważnej refleksji nad tym, jak każdy z nas może im pomóc.  Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów – a najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie.

Od 9 lat realizowany jest przez ZT „Kruszwica” S.A. program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.  Jego celem jest budowanie świadomości na temat roli pszczół w przyrodzie oraz aktywizowanie do realnych działań służących poprawie bytowania tych owadów.

W ramach programu w całej Polsce powstało m.in. 70 tysięcy Miejsc Przyjaznych Pszczołom, a w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 250 samorządów podpisało Manifest Gminy Przyjaznej Pszczołom. Ponadto zainicjowano program edukacyjny Akademia Przyjaciół Pszczół, w którym tylko w ostatnich dwóch edycjach udział wzięło ponad 5000 uczniów, realizując niemal 30 tysięcy zadań przyrodniczych. Tegoroczna, 9. edycja programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” rozpoczyna realizację trzyletniego celu, jakim jest  posadzenie dla pszczół miliona roślin – kwiatów, krzewów i drzew – w ciągu najbliższych trzech lat. Lista kwiatów bogatych w nektar i pyłek znajduje się na stronie www.pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy. Aby włączyć się w realizację celu, wystarczy zgłosić posadzone kwiaty na stronie programu.