20 maja – Światowy Dzień Pszczół

Światowy Dzień Pszczół obchodzony 20 maja to okazja do refleksji nad tym, jak każdy z nas może pomóc owadom zapylającym, a w szczególności pszczołom. 

Powinniśmy odwdzięczać się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Najprostszym ze sposobów jest goszczenie pszczół w swoim ogrodzie oraz dbanie o środowisko naturalne, sadzenie/sianie roślin miododajnych, nieużywanie środków ochrony roślin w godzinach lotu pszczół, a w szczególności nieużywanie pestycydów.

Pszczoły zbierają pyłek i nektar, który stanowi ich pożywienie. W czasie zbiorów „świadczą” jedną z najważniejszych usług ekosystemowych, ponieważ zapylają wielu gatunków roślin – między innymi tych, które są pożywieniem dla nas i dla wielu innych gatunków zwierząt. Zapylają też rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych (np. bawełna, len).

Każdy może pomóc im również poprzez ustawianie dla nich (szczególnie w słoneczne dni) miejsc z wodą, popularnie zwanych poidełkami. Powinny one zawierać drobne kamyczki lub żwirek, tak żeby owady mogły spokojnie się napić, np. bez zagrożenia moczenia skrzydełek.