Akcja #AmestDlaPszczół dla mieszkańców Otwocka

Miododajne kwiaty i zioła dla mieszkańców Otwocka. Startuje akcja #AmestDlaPszczół

Corocznie 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji Amest Otwock sp. z o.o. przygotuje kilkaset kwiatów i ziół, które zostaną bezpłatnie przekazane 22 maja (sobota) mieszkańcom Otwocka. Będą to gatunki zaliczane do roślin miododajnych. W ten sposób pożyteczne owady będą miały więcej pożywienia, a okoliczne balkony wspaniale się zazielenią. Akcja #AmestDlaPszczół odbywa się pod honorowym patronatem Polskiego Związku Pszczelarskiego, a jej partnerem jest inicjatywa Czysty Otwock.

Światowy Dzień Pszczół to doskonała okazja, by bliżej przyjrzeć się roli, jaką te pożyteczne owady odgrywają w naszym ekosystemie. A jest ona rzeczywiście ogromna. Przyjmuje się, że pszczoły odpowiadają za zapylanie 70 proc. gatunków roślin, gwarantujących aż 90 proc. pożywienia. Tymczasem borykają się one z wieloma problemami, które są niestety również efektem działalności człowieka.

Wspieranie populacji pszczół leży w interesie całego naszego społeczeństwa. Bez nich byłoby trudno uprawiać wiele gatunków roślin, co w konsekwencji sprawiłoby, że rolnictwo byłoby znacznie mniej wydajne. Pomagamy naszemu ekosystemowi, dlatego na terenie Amest Otwock mamy własną pasiekę. Obecnie składa sią ona z siedmiu rodzin pszczelich. W każdym ulu obecnie znajduje się ok. 30 tys. owadów. W okresie letnim ta liczba może wzrosnąć nawet dwukrotnie – mówi Kazimierz Pietras, dyrektor składowiska Amest Otwock.  

Amest Otwock sp. z o.o. zainicjowała akcję #AmestDlaPszczół, której celem jest wsparcie tych owadów. W sobotę, 22 maja, w godz. 12.00-13.00, na składowisku Amest Otwock (ul. Lubelska, 05-430 Glina k. Celestynowa. Link do mapy: https://bit.ly/3tUigg3) przekazane zostaną mieszkańcom powiatu otwockiego miododajne kwiaty i zioła, które każdy chętny będzie mógł bezpłatnie odebrać (w ramach limitu roślin dostępnych w akcji #AmestDlaPszczół) i uprawiać na swoim balkonie. Zaplanowane zostały również warsztaty ekologiczne na ścieżce edukacyjnej Amest Otwock, połączone ze zwiedzaniem pasieki, która również znajduje się na terenie zakładu.

Honorowy patronat nad akcją objął Polski Związek Pszczelarski.