Kolejne spotkanie z Głównym Lekarzem Weterynarii

W dniu 28 października 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie Prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego z Głównym Lekarzem  Weterynarii dr n. wet. Mirosławem Welz. Spotkanie to stanowiło kontynuację rozmów  dotyczących prawnego usankcjonowania osób po kursie specjalistycznym przeprowadzonym przez PZP i uzyskanym tytułem rzeczoznawca chorób pszczół. Ponieważ procedowany jest projekt Ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej oraz niektórych innych ustaw z nią związanych jesteśmy pewni, że istnieje taka możliwość.

Główny Lekarz Weterynarii widzi, że propozycja PZP dot. pomocy dla lekarzy weterynarii w postaci rzeczoznawców chorób pszczół może przynieść wiele korzyści i ułatwić pracę Inspekcji Weterynaryjnej.

Postulat nasz wiąże się z deficytem lekarzy weterynarii – specjalistów z zakresu chorób pszczół, których jest 61 w kraju. To zdecydowanie za mało. Polski Związek Pszczelarski zadbał o przeszkolenie pszczelarzy-praktyków w zakresie chorób pszczół. I to takie osoby właśnie, z tytułem rzeczoznawcy chorób pszczół, mogłyby wspomagać pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Jesteśmy dobrej myśli widząc, że w Głównym Inspektoracie Weterynarii przychylnie patrzą na propozycję PZP.