12-go rocznica śmierci Ks. dr Henryka Ostacha

1 maja 2023 r. obchodzimy 12-tą rocznicę śmierci Ks. dr Henryka Ostacha. Pełnił on od listopada 1981 r. przez 3 kadencje funkcję prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego. W grudniu 1999 r. otrzymał tytuł Honorowego Prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego. Był pszczelarzem, księdzem, doktorem teologii.

Ks. dr Henryk Ostach był inicjatorem i budowniczym Domu Pszczelarza w Kamiannej. Był inicjatorem XXXI Światowego Kongresu Apimondia, który w 1987 odbył się w Polsce, w Warszawie.

To dzięki niemu reaktywowano Wszechsłowiański Związek Pszczelarzy “Apislavia” w Bratysławie (kraje słowiańskie i naddunajskie), którego następnie został prezydentem. Ks. Ostach zainicjował również coroczne Ogólnopolskie Dni Pszczelarza i pielgrzymki pszczelarzy na Jasną Górę, w dniu ich patrona – św. Ambrożego.

Za swoje zasługi dla polskiego i europejskiego  pszczelarstwa przyjął najwyższe odznaczenia pszczelarskie PZP, a także Złoty Medal Słowackiego Związku Pszczelarzy i Złoty Medal Rumuńskiego Związku Pszczelarzy. Odznaczony został również Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.