I Ty możesz świętować Światowy Dzień Pszczół!

20 maja – dziś Światowy Dzień Pszczół! Świętuj razem z nami! Wspieraj pszczoły i pszczelarzy!

Światowy Dzień Pszczół ustanowiony został w 2017 r. aby podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócić uwagę na zagrożenia dla tych owadów.

Czy wiesz, że ponad 87% gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły? A najczęstszym powodem ich ginięcia jest nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, co powoduje zatrucia i ginięcie pszczół oraz innych owadów zapylających.

Dzięki pracy zapylającej pszczół możemy korzystać z bogactw, z których korzystamy co dzień. Pszczoły zbierają pyłek i nektar, który stanowi ich pożywienie. W czasie zbiorów świadczą jedną z najważniejszych usług ekosystemowych, ponieważ zapylają wiele gatunków roślin, także tych, które są pożywieniem dla nas i dla wielu gatunków zwierząt. Zapylają także rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych (np. bawełna, len). Prowadzone przez pszczoły zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Pszczoła miodna, oprócz zapylania, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele takie jak miód, pyłek, pierzgę, propolis, mleczko pszczele oraz  wosk.

Naukowcy od kilku lat dostrzegają ważny dla bioróżnorodności problem jakim jest malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających – ale przede wszystkim pszczół. Dlatego też w 2017 roku, z inicjatywy Słowenii, ONZ ustanowił dzień 20 maja Światowym Dniem Pszczół. Jest to okazja do refleksji nad tym, jak można pomóc owadom zapylającym, a w szczególności pszczołom. Dzień ten świętowany jest na całym świecie. Powstaje wiele inicjatyw, imprez, konferencji itp., których celem jest uświadomienie jak ważne są pszczoły i jak je chronić.

Jak więc pomagać pszczołom?

 • gościć je w swoim ogrodzie/na balkonie i dbać o środowisko naturalne,
 • pozostawiać w ogrodzie część nieskoszonego trawnika, gdzie kwitną kwiaty oraz miejsce, gdzie można założyć kwietną łąkę,
 • sadzić/siać rośliny miododajne o różnych terminach kwitnienia, najlepiej będące bogatym źródłem nektaru i pyłku, przyjazne dla pszczół. Na balkonie również możesz w ten sposób pomagać. 
 • nie używać środków ochrony roślin w godzinach lotu pszczół (od rana do wieczora), a w szczególności nie używać insektycydów;
 • nie wypalać traw, ani łodyg i kwiatów zeszłorocznych – wiele gatunków owadów właśnie tam się kryje;
 • ustawiać dla pszczół i innych owadów zapylających (szczególnie w słoneczne dni) miejsca z wodą, popularnie zwanych poidełkami. Powinny one zawierać drobne kamyczki lub żwirek, tak żeby owady mogły spokojnie się napić, np. bez zagrożenia moczenia skrzydełek.


Co zyskasz w zamian?

 • zwiększy się ilość dziko żyjących owadów zapylających w Twojej okolicy,
 • możesz obserwować życie owadów zapylających w ich naturalnym środowisku,
 • współpraca z okolicznymi pszczelarzami poprawi się, a ustalając wspólnie zasady ustawiania uli wokół upraw skorzystacie wzajemnie,
 • twoje uprawy będą pięknie kwitnąć/rosnąć/owocować i wydadzą zdecydowanie wyższe plony,
 • możesz kosztować przepyszne produkty pszczele wzmacniając swój organizm oraz podnosząc odporność. Koniecznie szukaj ich w najbliższej okolicy u lokalnych pszczelarzy.