46. Światowy Kongres Pszczelarski Apimondia 2019

Międzynarodowy Kongres Pszczelarski Apimondia, odbył  się w dniach 8-12 września 2019 r. w Palais des congrès montréal w Montrealu w Kanadzie. Celem Apimondii jest połączenie nauki i praktyki pszczelarskiej oraz najnowszych zdobyczy techniki w branży pszczelarskiej na całym świecie. Konferencja naukowa tradycyjnie obejmowała wiele różnorodnych obszarów pogrupowanych w odrębne sesje tematyczne.

Struktura programu pozwalała wszystkim uczestnikom konferencji uczestniczyć w głównych prezentacjach światowej sławy autorytetów w dziedzinie pszczelarstwa podczas pierwszych godzin porannych każdego dnia Kongresu. W następnej kolejności odbywały się sesje plenarne, które m.in. obejmowały takie zagadnienia jak: postępy w genomice pszczół miodnych, wpływ pestycydów na pszczoły, hodowlę pszczół odpornych na roztocza Varroa i odporność na choroby, wykrywanie i zapobieganie oszustwom miodowym, innowacje techniczne w pszczelarstwie, żywienie pszczół miodnych, status i ochrona zapylaczy, pszczelarstwo wolne od leczenia farmakologicznego, a także podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i roli pszczół w tym środowisku.

Polski Związek Pszczelarski reprezentowali na tym Kongresie prezydent PZP Tadeusz Dylon oraz wiceprezydent prof. Zbigniew Kołtowski.

W ciągu 5 dni Kongresu zarejestrowano ponad 5 500 uczestników ze 134 krajów świata. Uczestnicy mogli wysłuchać ponad 320 wykładów i obejrzeć ponad 560 doniesień w formie plakatowej. Streszczenia wszystkich doniesień w formie Materiałów kongresowych w języku angielskim są dostępne na stronie internetowej pod linkiem: https://www.apimondia2019.com/program/abstract-book/ lub https://www.apimondia2019.com/wordpress/wp-content/uploads/2019/09/API_abstractbook.pdf.

Polską naukę na Apimondii w Kanadzie reprezentowała dr hab. Małgorzata Bieńkowska z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach, która wygłosiła wykład wprowadzający na temat tajników sztucznego unasieniania w sesji plenarnej poświęconej hodowli matek pszczelich. Zaprezentowano też 3 postery autorstwa polskich naukowców, z których dwa dotyczyły instrumentalnego sposobu wykrywania zgnilca – badania wspólnie realizowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (B. Bąk, J. Wilk, J. Wilde, M. Siuda) i Wrocławski Uniwersytet Nauki i Technologii (A. Szczurek, M. Maciejewska) oraz jeden na temat wykorzystania mieszaniny pyłku i propolisu w leczeniu ran oparzeniowych – badania realizowane przez zespół ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (D. Psota, A. Moździerz, J. Stojko).  Ponadto polscy naukowcy uczestniczyli w badaniach prezentowanych przez zespół autorów dotyczących monitoringu statusu zdrowotnego rodziny pszczelej (E. Ziółkowska – Uniwersytet Jagielloński Kraków).

Uczestnicy kongresu mogli również obejrzeć wystawę pszczelarską na powierzchni 8 500 m2. Wystawa poświęcona materiałom pszczelarskim przyciągnęła wielu zainteresowanych. Tradycyjnie odbył się również światowy konkurs pszczelarski na najlepszy produkt związany z pszczelarstwem. Zaprezentowano w nim wiele atrakcyjnych produktów, min. miody, miody pitne, produkty z wosku, wiele ciekawych wynalazków, książek itp. W konkursie na najlepszy miód najwyższą nagrodę zdobył miód gruziński, a na najlepszy miód pitny zwyciężył miód pitny ze Słowacji. W konkursie rozdano 140 medali czym nagrodzono wyróżniające się produkty konkursowe. Był też polski akcent na ApiExpo ponieważ za swoje produkty firma Łysoń zdobyła 4 złote medale i 3 brązowe.

W zgromadzeniu ogólnym Apimondii 2019 uczestniczyło 67 organizacji z 51 krajów. Podczas pierwszego zgromadzenia przyjęto 5 nowych członków do Apimondii w postaci organizacji pszczelarskich z Gruzji, Malty, Meksyku, Arabii Saudyjskiej i Uzbekistanu.

Wybrano też nowego Prezydenta Apimondii, którym został Jeffery Pettis z USA oraz nowego Prezydenta Komisji Regionalnej Apimondii dla Europy, którym został Robert Chlebo ze Słowacji. W tajnym głosowaniu na organizatora kongresu Apimondia w roku 2023 wybrano Chile.

Szersza relacja z Kongresu Apimondia w miesięczniku Pszczelarz Polski 10/2019.