Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Bielsku-Białej

W dniach 20-22 września 2019 r. odbyły się XXXVII Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Bielsku-Białej. Na uroczystości przyjechało ponad 70 pocztów z pszczelarskimi sztandarami z różnych stron naszego kraju. Było również siedem pocztów sztandarowych z Ukrainy. Obok Hali pod Dębowcem otwarto kiermasz artykułów pszczelarskich i ekologicznych.Producenci i handlowcy oferowali ule, urządzenia i materiały wykorzystywane w gospodarstwach pasiecznych, w pasiekach oraz leki i probiotyki ułatwiające utrzymanie rodzin pszczelich w dobrym zdrowiu.

W sobotę odprawiona została msza św. w intencji pszczelarzy i członków ich rodzin. Nabożeństwo odprawił biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel, a okolicznościową homilię wygłosił ks. bp. Edward Białogłowski, ogólnopolski kapelan rolników i pszczelarzy. W nabożeństwie uczestniczył również ks. bp. Adrian Korczago z kościoła ewangelicko-augsburskiego na Ziemi Cieszyńskiej.

Po południu rozpoczęła się sesja naukowa, gdzie wykład miał mgr Tomasz Kędziora „Jesień-zima-wiosna w pasiece”, a następnie dr Arkadiusz Kapliński – tematyka poświęcona była apiterapii w profilaktyce i zdrowiu człowieka.

Szersza relacja w miesięczniku Pszczelarz Polski nr 10/2019.