Zmarł dr Piotr Skubida, wieloletni pracownik Zakładu Pszczelnictwa w Puławach

Z przykrością informujemy, że w sposób nagły i niespodziewany zmarł, przeżywszy 70 lat,  dr Piotr Skubida, wieloletni pracownik Zakładu Pszczelnictwa IO w Puławach.  

Msza Święta żałobna odbędzie się 9 marca 2023 r. o godz. 13:00 w Kościele pw. Św. Józefa w Puławach, poprzedzona modlitwą różańcową o godz. 12:30. Następnie odbędą się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu parafialnym przy ul.Włostowickiej.

Dr Piotr Skubida zawodowo związany był z Zakładem Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach. Tam obronił pracę doktorską i kierował zespołem zajmującym się technologią i gospodarką pasieczną. Przez wiele lat prowadził też instytutową certyfikowaną pasiekę ekologiczną.
Był autorem licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych z zakresu chorób pszczół, gospodarki pasiecznej, jakości produktów pszczelich i pszczelarstwa ekologicznego. Był również koordynatorem i ekspertem w badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u pszczół, a także głównym organizatorem wielu edycji Naukowej Konferencji Pszczelarskiej. Ceniony wykładowca na konferencjach i sympozjach naukowych oraz szkoleniach pszczelarzy praktyków. Biegły sądowy z zakresu oceny strat spowodowanych niewłaściwym stosowaniem środków ochrony roślin.
Prywatnie był bardzo doświadczonym pszczelarzem. Należał do Koła Pszczelarzy Naukowców przy Zakładzie Pszczelnictwa w Puławach. Od kilkunastu lat, społecznie, pełnił funkcję Prezesa Koła i był delegatem na Zjazd WZP Lublinie. Był mocno zaangażowany w społeczną pracę na rzecz tego Związku. Cieszył się dużym uznaniem wśród kolegów pszczelarzy i zawsze można było liczyć na jego pomoc.

Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego składa rodzinie, bliskim i przyjaciołom oraz współpracownikom dr Piotra Skubidy wyrazy głębokiego współczucia.

Fot: LODR Końskowola