Kampania „Podziękuj Pszczole”

Polski Związek Pszczelarski przyłączył się do kampanii społecznej „Podziękuj Pszczole”, której organizatorem jest Fundacja Apikultura.

Mało kto wie, że poranną kawę, ulubione konfitury z truskawek, a nawet bawełnianą koszulkę zawdzięczamy właśnie pszczołom i innym zapylaczom. Dlatego kampania „Podziękuj Pszczole” ma na celu angażować społeczeństwo do wyszukiwania produktów codziennego użytkowania, którymi możemy się cieszyć dzięki pracy pszczół i tym samym wyrażaniu wdzięczności tym cennym owadom– mówi Barbara Łysoń, prezeska Fundacji Apikultura.

Główną bohaterką kampanii jest pszczoła miodna, która zapyla pond 90% roślin uprawnych. Nie zapominamy jednak o pozostałych zapylaczach, które są bardzo ważne dla całego ekosystemu i zachowania bioróżnorodności.

Dzięki pracy zapylaczy możemy się cieszyć nie tylko owocami i warzywami, ale również tymi mniej oczywistymi, jak wspomniana we wstępie kawa czy bawełna, jak również pasza dla zwierząt hodowlanych. Powiązań pszczół z naszym codziennym życiem jest więcej niż się nam wydaje.

Każdy z nas ma za co im dziękować!

Kampania kierowana jest do wszystkich osób, którym zależy na środowisku, chcą docenić rolę owadów zapylających i pomóc w edukacji społeczeństwa Aby zostać promotorem kampanii, wystarczy wykonać zdjęcie z produktem, który zawdzięczmy pszczołom, wstawić na Facebook lub Instagram i oznaczyć je @podziekujpszczole oraz hasztagiem #podziekujpszczole.

Im więcej postów w social mediach oznaczonych w ten sposób, tym do większej liczby osób dotrze informacja o kampanii i tego, jak wspierać zapylacze. Ponadto nasz wolontariusze skontaktują się z autorami zdjęć, aby przekazać im certyfikaty uczestnictwa.

Kampania rozpoczęła się 20 maja, czyli w Światowy Dzień Pszczół, na wadowickim rynku, gdzie miało miejsce wydarzenie edukacyjno-promocyjne. Odbyły się warsztaty z wykonywania świec z wosku pszczelego, przekazanie sadzonek roślinek miododajnych oraz gry i zabawy dla najmłodszych, a wszystko pod hasłem „Podziękuj Pszczole”. Organizatorzy planują więcej podobnych działań. Harmonogram wydarzeń jest dostępny na www.podziekujpszczole.pl